Zapach w samochodzie – jak usunąć?

Udostępnij

Nieprzyjemna woń wewnątrz samochodu potrafi zepsuć przyjemność z jazdy. Nie zawsze da się usunąć ją całkowicie, jednak w większości przypadków jest to całkowicie wykonalne – i to bez użycia specjalistycznego sprzętu. Trzeba jedynie zabrać się do sprzątania metodycznie i rzetelnie.

Przygotowanie do porządków

Proces przywracania starszemu lub zaniedbanemu samochodowi neutralnego zapachu powinien zacząć się od wysuszenia wnętrza. Można ustawić samochód w szczelnym garażu lub wybrać na porządki czas, gdy akurat przez kilka dni będzie słoneczna pogoda. Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzanie suchej (nie wilgotnej!) tapicerki. Trzeba z niej usunąć wszelkie pyłowe zabrudzenia i resztki. Najwygodniejszy będzie specjalny, samochodowy odkurzacz. Można skorzystać z takiego na wielu stacjach paliw i przy myjniach. Jeśli nie ma takiej możliwości, można też oczywiście użyć zwykłego odkurzacza z kompletem końcówek. Najlepszą opcją będzie wyjęcie foteli, jeśli można to zrobić. Chodzi o to, by zajrzeć w każdy zakamarek i znaleźć wszelkie możliwe źródła przykrego zapachu. Następnie warto sprawdzić nawiew oraz filtr kabinowy. Dlaczego to takie istotne?

Usuwanie przykrych zapachów z samochodu

Przykre zapachy wynikają często z rozkładania się resztek organicznych, na przykład liści, w nawiewie lub na filtrze kabinowym. Dlatego też trzeba dokładnie wyczyścić te miejsca, a w miarę możliwości wymienić ich ruchome elementy. W nawiewie lubią się także osiedlać grzyby, szczególnie gdy samochód był zawilgocony. Sonda z ozonem powinna pomóc w zlikwidowaniu przykrych zapachów. Filtr i nawiew odpowiadają za cyrkulację powietrza wewnątrz pojazdu.

Czyszczenie tapicerki

W przypadku silnie zalanych samochodów na przykład remontowanych po powodzi, nawet długotrwałe wietrzenie lub czyszczenie tapicerki może nie przynieść pożądanego rezultatu. Niestety, jest to uszkodzenie na tyle rozległe, że w autach popowodziowych, na przykład z komisu, trzeba się ciągle borykać z nieprzyjemnymi woniami. Odpowiednio dobrany zapach do samochodu, powinien nieco złagodzić zapachy, podobnie jak częste wietrzenie i trzymanie pojazdu w suchym garażu.

Jak wyprać tapicerkę?

Jeśli nie ma się do dyspozycji specjalnych piorących odkurzaczy, powstają specyfiki w sprayu. W sklepach motoryzacyjnych można znaleźć szeroki wybór środków piorących – nie warto oszczędzać ani na samym preparacie, ani na jego ilości. Powinno wystarczyć na solidne spryskanie i wyczyszczenie całego wnętrza pojazdu. W małych samochodach zwykle wystarczają dwa opakowania preparatu, na duże trzeba ich kupić nawet cztery.