Wybór opon na podstawie ceny i osiągów

Udostępnij

Wybór odpowiednich opon do samochodu jest bardzo istotny, ponieważ określa on lepszą statystykę zużycia paliwa, jak również wydajność na drodze. Jeśli nie są one zamontowane prawidłowo i zgodnie z konfiguracją samochodu, wyrównanie samochodu, jak również wydajność silnika może być uszkodzony w dużym stopniu. Jest kilka wskazówek i sztuczek, które potencjalni nabywcy mogą mieć na uwadze przy wyborze opon według własnego uznania i zgodnie z budżetem. Należy jednak pamiętać, że cena opony nie musi oznaczać, że będzie ona wydajnie pracować w samochodzie. Przed ich zakupem należy wziąć pod uwagę odpowiednie normy.

Wybieranie opon na podstawie ceny i osiągów

  1. Przed zakupem opon do samochodu należy skorzystać z porady mechanika, sprzedawcy lub innego eksperta samochodowego. Zaleca się również montaż opon, które są zalecane przez producenta samochodu, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do pogorszenia osiągów pojazdu. Na przykład, Suzuki Swift jest wyposażony w opony o standardowych wymiarach 165/80 R14, gdzie 165 oznacza szerokość przekroju, 80 - współczynnik kształtu, R - radialne, a 14 - średnicę obręczy w calach.

  2. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opon produkowanych przez renomowane firmy, takie jak Apollo, MRF, JK Tyres, Bridgestone, Ceat i Goodyear. Opony te można sklasyfikować na podstawie ich zastosowania:

  • Standardowe: Opony te składają się z utwardzonej gumy, co pomaga w wydłużeniu ich żywotności. Są to opony umiarkowanego typu, które mogą być używane przez wszystkie pory roku i są najbardziej odpowiednie podczas jazdy po drogach miejskich i autostradach. Można je kupić w cenie od 2000 do 3000 rupii (koszt każdej sztuki).
  • Summer Performance: Te opony są specjalnie wykonane i zaprojektowane zgodnie z różnymi porami roku. W okresie letnim drogi stają się gorące i po nadmiernym użytkowaniu standardowe opony tracą przyczepność i zdolność pokonywania zakrętów na takich drogach. Opony letnie są produkowane z miękkiej mieszanki gumowej, która zapewnia kierowcy maksymalną przyczepność przy dużych prędkościach i ostrych zakrętach. Nie mają one bieżnika na powierzchni i dlatego dają maksymalną przyczepność gumy do dróg. Zazwyczaj kosztują pomiędzy Rs. 3500 - Rs.4500 za sztukę.
  • Winter Performance: Opony te mają większe i bardziej widoczne wzory bieżnika, dzięki czemu zapewniają dodatkową przyczepność na mokrych i zaśnieżonych drogach. Ogólnie rzecz biorąc, opony te są wyposażone w metalowe kolce, co pomaga w zwiększeniu przyczepności na błotnistych i zaśnieżonych drogach. Opony tego typu można nabyć w przedziale od 5000 do 6000 rupii za sztukę.
  • All Terrain: Opony tego typu są idealne do uprawiania off-roadingu, ponieważ posiadają duże, grube bieżniki, które zapewniają maksymalną przyczepność na piaszczystych i kamienistych drogach. Krawędzie tych opon są również twarde, dzięki czemu nie są one narażone na uszkodzenia na nierównych odcinkach. Opony te zazwyczaj kosztują 2500 - 5000 rupii za sztukę.

Ludzie mogą wybierać spośród wyżej wymienionych typów, jak na ich wymagania, jednak muszą zwrócić uwagę na ich autentyczność. Opony dobrej jakości powinny być kupowane wyłącznie od autoryzowanych dealerów, a nie od lokalnych sprzedawców.

Należy również wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z oponami, ponieważ takie zakupy nie są dokonywane w szybkim tempie i zły wybór może okazać się niebezpieczny. Przed zakupem opon należy sprawdzić ich prawidłowe napompowanie i ciśnienie, a także sprawdzić, czy bieżnik nie jest zużyty.