Kod P0449 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak go naprawić)

Udostępnij

Układ kontroli emisji spalin w pojeździe jest skomplikowany i zaawansowany. Kiedy napotkasz kod P0449, może to oznaczać, że coś jest nie tak z tym delikatnym systemem.

W tym przewodniku przyjrzymy się znaczeniu, jakie kryje się za kodem usterki P0449. Przedstawiamy również możliwe naprawy, które pozwolą Ci wrócić na drogę bez lampek ostrzegawczych.

Zawartość pokaż Kod P0449 Definicja Co oznacza kod P0449? Objawy kodu usterki P0449 Przyczyny pojawienia się kodu P0449 Jak poważny jest Kod P0449? Jakie naprawy mogą naprawić Kod P0449? Częste błędy w diagnozie P0449 Zalecane narzędzia do diagnozy Jak zdiagnozować kod usterki P0449 Szacowany koszt naprawy Porady mechaników na temat kodu P0449

Kod P0449 Definicja

P0449 - Nieprawidłowe działanie zaworu/obwodu elektromagnetycznego układu kontroli emisji par paliwa

Co oznacza kod P0449?

Kod usterki P0449 wskazuje na usterkę zaworu elektromagnetycznego zaworu odpowietrzającego systemu kontroli emisji par paliwa (EVAP). Problem może wynikać z niewłaściwej oporności elektrycznej lub może to być uszkodzony element, który wymaga wymiany.

Układ EVAP w samochodzie jest odpowiedzialny za wychwytywanie surowego paliwa, które odparowuje z układu paliwowego. Zbiera je z króćca wlewu paliwa, zbiornika paliwa lub dowolnego miejsca w układzie. W odpowiednich warunkach, zależnych od obciążenia silnika, jego prędkości obrotowej i temperatury, układ EVAP nie tylko magazynuje, ale także usuwa opary paliwa, aby można je było wykorzystać do spalania. W układzie znajduje się kanister węglowy, w którym gromadzone są opary paliwa oraz zawór odpowietrzający, który wpuszcza powietrze do układu.

Objawy kodu usterki P0449

W większości przypadków, nic poważnego nie dzieje się, gdy ustawiony jest kod P0449. Może zapalić się kontrolka Check Engine, ale rzadko występują inne objawy. Większość ludzi kontynuuje jazdę, nieświadoma, że coś jest nie tak.

Jeśli jednak wystąpią problemy, poniżej znajduje się lista możliwych objawów:

 • Podświetlona kontrolka Check Engine
 • Wyraźny zapach paliwa
 • Nietypowe osiągi silnika
 • Zmniejszona oszczędność paliwa

Przyczyny powstawania kodu P0449

Przyczyny powstawania kodu P0449 mogą być tak proste, jak brak korka paliwa, jak i bardziej kosztowne. Oto najczęstsze przyczyny, na które należy zwrócić uwagę:

 • Brakujący lub uszkodzony korek paliwa
 • Zwarcie lub uszkodzenie przewodów
 • Wadliwy zawór odpowietrzający kanister na węgiel drzewny
 • Wadliwe ECU

Jak poważny jest kod P0449?

Niski - Jest mało prawdopodobne, że kod P0449 spowoduje jakiekolwiek problemy z prowadzeniem pojazdu. Możesz zauważyć zmniejszoną oszczędność paliwa, ale ogólnie rzecz biorąc, najprawdopodobniej możesz jeździć.

Jednakże, najlepiej jest sprawdzić system tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie możesz narazić się na niezaliczenie testu emisji spalin i inspekcji.

Jakie naprawy mogą naprawić kod P0449?

Ważne jest, abyś przeprowadził właściwą diagnostykę układu, aby ustalić, co jest nie tak. W przeciwnym razie możesz wyrzucać części do rozwiązania problemu, nawet jeśli nie są one konieczne.

Oto niektóre z najczęstszych napraw, które rozwiązują kod P0449.

 • Wymień korek gazu
 • Wymień przewód EVAP
 • Napraw uszkodzone okablowanie lub problem z elektryką
 • Wymień zawór odpowietrzający kanister na węgiel drzewny
 • Aktualizacja/wymiana ECU

Najczęstsze błędy w diagnozie P0449

Bardzo łatwo jest przeoczyć najbardziej oczywiste problemy i od razu przejść do czegoś bardziej skomplikowanego. W wielu przypadkach system EVAP wysyła kod usterki po prostu dlatego, że korek gazu nie jest dokręcony lub jest uszkodzony.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek inne działania, przyjrzyj się bliżej korkowi gazu. Jeśli możesz naprawić kod za pomocą nowego korka gazu, oszczędzisz sobie wiele kłopotów i pieniędzy. Czasami wystarczy go dokręcić lub skasować kody usterek, jeśli samochód był uruchomiony ze zdjętym korkiem gazu.

Zalecane narzędzia do diagnostyki

 • Narzędzie diagnostyczne OBD Scan Tool
 • Multimetr
 • Podstawowe narzędzia ręczne
 • Urządzenie do usuwania dymu z układu EVAP
 • Instrukcja naprawy samochodu
 • Środek do czyszczenia styków elektrycznych

Jak zdiagnozować kod usterki P0449

Oto kroki, które należy podjąć, jeśli jesteś profesjonalnym mechanikiem próbującym zdiagnozować kod usterki P0449.

 1. Sprawdź, czy nie występują inne kody usterek. Jeśli są obecne inne kody, może to pomóc w ustaleniu, co jest nie tak z systemem.
 2. Przyjrzyj się korkowi gazu. Jeżeli korek jest uszkodzony lub poluzowany, należy go najpierw naprawić.
 3. Rozpocznij sprawdzanie szczelności układu EVAP. W tym celu należy zacisnąć przewód odpowietrzający zawór kontrolny odpowietrzania EVAP i poddać układ ciśnieniu za pomocą urządzenia do wytwarzania dymu. Poszukaj miejsca, z którego wydostaje się dym.
 4. Sprawdź, czy w połączeniach nie ma uszkodzonych przewodów lub złączy.
 5. Jeśli nie uda Ci się zlokalizować problemu, być może trzeba będzie oddać samochód do warsztatu w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy.

Szacunkowy koszt naprawy

Jeśli problem można rozwiązać samodzielnie, koszty będą niższe. Jednakże, przedstawimy w skrócie najważniejsze naprawy dla P0449 oraz przybliżone koszty części i robocizny.

 • Wymiana korka gazu - $5-$25
 • Wymiana przewodu EVAP - 100-400 USD
 • Wymiana zaworu odpowietrzającego kanister na węgiel drzewny - $10-$350
 • Naprawa uszkodzonego okablowania lub instalacji elektrycznej - 50-500 USD
 • Aktualizacja/wymiana ECU - 200$ - 1200$.

Porady mechaników dotyczące kodu P0449

Diagnoza kodu P0449 może być łatwiejsza, jeśli posiadasz wysokiej klasy narzędzie skanujące. Podstawowe skanery nie ujawnią wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby dotrzeć do sedna problemu. Jeśli Twój skaner umożliwia diagnostykę na poziomie zaawansowanym, możesz uruchomić procedurę autotestu EVAP. Można także nakazać włączenie lub wyłączenie elektromagnesów i zaworów EVAP, co znacznie ułatwi ustalenie przyczyny problemu.