Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Udostępnij

Jeśli lakier będzie porysowany i zmatowiały to znak, że czas będzie zadbać o wygląd auta. Prostym sposobem na poprawę wyglądu powłoki lakierniczej będzie zawsze jej polerowanie.

Lakier w samochodzie jest delikatny

Prawdopodobnie każdy właściciel samochodu już zdaje sobie sprawę z tego, że lakier samochodowy jest bardzo delikatny. Do uszkodzenia wystarczy jedno uderzenia kamieniem. Lakier będzie się niszczył również w momencie złej konserwacji. Czyszcząc nadwozie trzeba będzie na początek je spłukać i dokonać oczyszczenia najlepiej ze specjalną pianą aktywną, która będzie gwarantować skuteczne oczyszczenie. Jeśli niewielkie kamienie dostaną się między lakier a gąbkę bardzo szybko porysujemy swój samochód, dlatego trzeba na to uważać. Lepiej będzie zdecydować się na użycie rękawicy z mikrofibry bądź też wełny, na której będzie osadzał się brud. Nigdy nie można lakieru szorować, ponieważ w ten sposób dojdzie do zniszczenia powłoki. Nadmierny nacisk sprawia, że lakier szybko będzie się niszczył.

Kiedy polerowanie ma sens?

Lakier samochodowy składa się z trzech podstawowych powłok. Pierwsza to podkład, który będzie nakładany bezpośrednio na karoserię. Dzięki temu mamy ochronę przed korozją i większą przyczepność dla dalszych powłok. Kolejna sprawa to lakier bazowy odpowiadający za kolor i dalej lakier bezbarwny, który zabezpiecza i dodaje połysku.

Jak odzyskać blask lakieru

Jeśli zniszczenie dotarło już do blachy to tak naprawdę polerowanie nic nie da. Jeśli jednak rysy są płytkie i widoczne praktycznie wyłącznie w promieniach słonecznych. W trakcie polerowania ściera się delikatną część lakieru bezbarwnego i w ten sposób odzyskuje się doskonały połysk, lakier znów wygląda perfekcyjnie.

Ręczne czy maszynowe?

Polerowania może być wykonywane albo ręcznie albo maszynowo. Niezależnie od tego jaki sposób wybierzemy konieczna będzie także jedna z past polerskich, które mają oczywiście różną siłę ścieralności. Do polerowania ręcznego wybrać można nieco bardziej agresywną pastę, ponieważ nie mamy takiej siły nacisku, by lakier zniszczyć. Natomiast przy polerowaniu maszyną będzie trzeba używać delikatniejszych materiałów, jeśli nie posiadamy wprawy, ponieważ można szybko lakier przypalić i doprowadzić do jego zniszczenia. Oczywiście w trakcie używania past trzeba mieć także specjalny pad, który pozwoli na aplikowanie pasty.