Jak zwrócić samochód po zakończeniu leasingu (Kompletny przewodnik)

Udostępnij

Leasing samochodowy to popularna metoda finansowania samochodów stosowana przez miliony ludzi na całym świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Europie. Proces ten stał się dość znany, a dzięki platformom internetowym, dealerom i innym miejscom oferującym atrakcyjne oferty leasingu samochodów, zapisanie się, dokonanie płatności i odjechanie nowiutkim samochodem w leasingu nigdy nie było łatwiejsze.

Oczywiście, wzięcie leasingu to najłatwiejsza część. Jeśli masz choć pozory dobrego kredytu i wystarczające dochody, aby spłacać miesięczne raty (lub nie), możesz rozpocząć leasing. Nieco trudniejszą częścią, którą niewiele osób w pełni rozumie, jest to, co dzieje się po zakończeniu leasingu - zwykle po 3-4 latach - i nadszedł czas, aby albo zapłacić wartość rezydualną samochodu i stać się jego właścicielem, albo zwrócić samochód i/lub wymienić go na nowy model na podobnej zasadzie.

W dzisiejszym blogu szczegółowo opisujemy, jak zwrócić samochód wzięty w leasing. Zacznijmy od początku i przejdźmy do końca.

Spis treści pokaż Co się dzieje po zakończeniu leasingu samochodu? Jak bezproblemowo zwrócić samochód z leasingu 1. Przygotuj się do kontroli 2. Znajdź punkt zwrotu samochodu 3. Zwróć wszystko, z czym zaczynałeś i zapłać opłaty Czy mogę zakończyć umowę najmu przed terminem? 1. Wrócić do dealera po inną umowę leasingową 2. Zakończyć leasing 3. Przeniesienie leasingu Podsumowanie: Koniec leasingu - kupić czy sprzedać?

Co się dzieje po zakończeniu leasingu samochodu?

Typowy leasing samochodowy trwa 3 lub 4 lata, choć istnieją opcje leasingu krótkoterminowego. Można nawet przejąć leasing innych osób, jeśli z jakiegoś powodu uznają one, że nie są w stanie go kontynuować. W większości normalnych sytuacji należy się jednak przygotować na trzy kroki:

  • Inspekcja
  • Potwierdzenie zwrotu z dealerem
  • Zwrot samochodu i wszelkich dodatkowych przedmiotów

Jak bezproblemowo zwrócić samochód w leasingu

1. Przygotuj się do przeglądu

Gdy umowa leasingu dobiega końca, najważniejszą rzeczą, jaka się dzieje, jest końcowy przegląd samochodu. Kontrola może odbyć się w Twoim domu lub po oddaniu samochodu do dealera. Niektórzy nie myślą o tym, oddając samochód w leasingu do dealera i umywając ręce.

My jednak sugerujemy, abyś, jeśli to możliwe, zdecydował się na inspekcję w domu. Jest to typowa opcja oferowana w większości umów leasingowych. Powodem tego jest to, że możesz być przy inspektorze, gdy ogląda samochód. Jeśli wskaże on na jakiś problem, możesz być w stanie wyjaśnić, co się stało i przedstawić swoje racje. Jeśli samochód jest sprawdzany w salonie dealerskim, inspektorzy mogą zasygnalizować każdy problem, nie wysłuchać Twojej racji i po prostu obciążyć Cię kosztami.

Zwykłe zużycie

Podczas przeglądu sprawdzane są przede wszystkim wszelkie oznaki zużycia lub uszkodzenia, które nie mieszczą się w definicji "normalnego zużycia" zawartej w umowie leasingowej. Jeśli posiadasz samochód przez trzy lata, będzie on w pewnym stopniu zużyty. Może to być wyblakły kolor, przetarcia tapicerki, a nawet bardzo drobne uszkodzenia lakieru. Jeśli w umowie leasingowej te rzeczy zostały zdefiniowane jako część "normalnego zużycia", to nie ma się czym martwić. Dobrze jest zapoznać się z tymi warunkami umowy przed inspekcją, aby móc naprawić wszelkie problemy, które mogą pociągnąć za sobą opłaty, ale zignorować wszystko, co jest tylko "normalnym zużyciem".

Konkretne warunki różnią się w zależności od umowy najmu, ale niektóre przykłady "nadmiernego zużycia" (za które można i zostaniemy obciążeni opłatą) mogą obejmować następujące elementy (między innymi)

  • wgniecenia większe niż 2 cale; zadrapania większe niż 4 cale
  • rozdarcia tapicerki większe niż pół cala
  • Opony, w których pozostała mniej niż jedna ósma cala bieżnika
  • Opony z uszkodzoną ścianą boczną
  • Migająca kontrolka "Check engine".
  • Wygięte podwozie
  • Nieprawidłowo działające elementy elektryczne, takie jak ekran systemu informacyjno-rozrywkowego.

Nadmierny przebieg

Kolejną częścią kontroli jest spisanie aktualnego stanu licznika kilometrów. Podpisując umowę leasingu, zobowiązałeś się również do przestrzegania rocznego limitu przebiegu. Może to być jedna z wad leasingu samochodowego dla osób, które nie mają pojęcia, ile kilometrów pokonują w ciągu roku. Jeśli zgodziłeś się na 10 000 mil rocznie, to na koniec umowy leasingowej twój licznik kilometrów powinien wskazywać 30 000, a może nawet nieco ponad. Zakładając, że samochód był fabrycznie nowy i miał prawie zerowy stan licznika.

Jeśli przekroczysz limit kilometrów, zostaniesz obciążony kosztami za każdą milę. Opłata ta powinna być również określona w umowie leasingowej. Może to być tylko kilka centów za milę, ale jeśli przekroczyłeś limit o wiele tysięcy mil, to zaczyna się to naprawdę sumować.

2. Znajdź punkt zwrotny

W zależności od tego, z kim podpisałeś umowę leasingową, możesz być zobowiązany do zwrotu samochodu do konkretnego dealera - prawdopodobnie tego, w którym podpisałeś umowę i odebrałeś samochód - lub możesz mieć większą swobodę. Nie ma wątpliwości, że zwrot do pierwotnego dealera jest w porządku, ale jeśli jest inny, bardziej dogodny dla Ciebie, być może dlatego, że w trakcie trwania umowy leasingu zmieniłeś adres lub codzienną rutynę jazdy, możesz najpierw zapytać o miejsce odbioru.

Jeśli przegląd samochodu odbywa się w Twoim domu, osoba dokonująca przeglądu może go stamtąd zabrać. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ samochód jest sprawdzany, podpisywany i odbierany bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli tak się stanie, upewnij się, że potwierdzisz zakończenie i zaliczenie przeglądu w swoim domu, a nie po odstawieniu samochodu do salonu. Inspekcja samochodu za zamkniętymi drzwiami może spowodować powstanie ukrytych opłat, które trudno będzie zakwestionować.

3. Zwróć wszystko, od czego zacząłeś i zapłać opłaty

Na koniec należy jeszcze raz zapoznać się z umową leasingową i sprawdzić spis wyposażenia samochodu. Upewnij się, że nie ma żadnych dodatkowych przedmiotów, które były wliczone w cenę leasingu. Jest kilka rzeczy, które są wspólne dla prawie każdego leasingowanego pojazdu, i to właśnie je musisz mieć przygotowane przy zwrocie samochodu:

  • Wszystkie kluczyki i piloty do samochodu
  • Oryginalne koła - załóż je ponownie, jeśli wymieniłeś je na niestandardowy zestaw.
  • Oryginalne dywaniki podłogowe i/lub pokrowce na bagaż
  • Instrukcja obsługi
  • Wszelkie inne akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne dostarczone wraz z samochodem - osłony przeciwsłoneczne, siatka bagażowa, osłony przeciwbłotne, tylny spojler itp.

W umowie najmu powinny być wyszczególnione wszystkie dodatkowe elementy dostarczone wraz z samochodem. Użyj jej jako listy kontrolnej i umieść te przedmioty w bagażniku lub w miejscu, w którym można je łatwo znaleźć.

Wreszcie, należy być gotowym do uiszczenia wszelkich dodatkowych opłat, które mogą się pojawić. Nawet jeśli unikniesz opłat za zużycie lub nadmierny przebieg, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić tzw. opłatę likwidacyjną, która prawdopodobnie wyniesie około 300 lub 400 USD. Jest to opłata pobierana w celu pokrycia przynajmniej części kosztów poniesionych w związku z przechowywaniem, a następnie sprzedażą zwróconego samochodu.

Możesz uważać, że opłata ta jest nieuczciwa, ale jest to standardowa praktyka wśród dealerów i firm leasingowych, więc powinieneś być przygotowany na jej uiszczenie.

Czy mogę wcześniej zakończyć umowę leasingową?

W przypadku leasingu samochodu najlepszą polityką jest zawsze dotrzymanie umowy do końca, a następnie zwrócenie samochodu w dobrym stanie. Jeśli jednak okoliczności ulegną zmianie i trzeba będzie zakończyć bieżący okres leasingu, to istnieje kilka możliwości.

1. Powrót do dealera w celu zawarcia innej umowy leasingowej

Jeśli chcesz zakończyć umowę leasingową, ponieważ potrzebujesz większego lub innego samochodu, który będzie odpowiadał zmieniającym się potrzebom, wróć do dealera i porozmawiaj z nim o tym. Być może zaoferują Ci przeniesienie całości lub części umowy leasingowej na inny samochód. Wiązać się to będzie prawdopodobnie z opłatami, ale będą one niezmiennie niższe niż opłaty pobierane za samo przedterminowe zakończenie leasingu.

2. Zakończenie leasingu

Jest to najdroższa droga, zwłaszcza w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy. Zakończenie umowy najmu na długo przed jej zakończeniem może spowodować, że zostaniemy poproszeni o zapłacenie całej pozostałej kwoty w jednej płatności. Dlatego dla wielu osób rozwiązanie umowy leasingowej jest złym rozwiązaniem. Nie jest to dobry sposób postępowania, chyba że zbliża się koniec umowy i można sobie pozwolić na większą ratę końcową, aby zakończyć umowę i ruszyć dalej.

3. Przeniesienie leasingu

Możesz skorzystać z platform internetowych, takich jak swapalease.com lub leasetrader.com, aby znaleźć chętnych "kupców" Twojego leasingu. Dealerzy samochodowi są zazwyczaj bardzo zadowoleni, że mogą zaakceptować przeniesienie, ponieważ oznacza to, że nadal otrzymują swoje pieniądze i nadal, prędzej czy później, odzyskają samochód. Jeśli tylko osoba, na którą przeniesiesz własność, przejdzie pomyślnie wymaganą kontrolę kredytową, wszystko powinno się udać.

Wnioski: Koniec leasingu - kupić czy sprzedać?

I tak dochodzimy do końca dzisiejszego wpisu. W rzeczywistości można zrobić jeszcze dwie rzeczy, których jeszcze nie omówiliśmy w całości.

Pierwszą z nich jest wykupienie samochodu wziętego w leasing poprzez spłatę wartości rezydualnej. W ten sposób samochód z pożyczonego stanie się Twoją prywatną własnością, a Ty będziesz miał do niego pełne prawo własności. Jeśli uwielbiasz ten samochód i masz pieniądze na jego zakup, to jest to dobre zakończenie leasingu.

Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż samochodu z zyskiem. Zdarzają się sytuacje, w których wartość rezydualna samochodu według umowy leasingu jest niższa niż jego rzeczywista wartość według Kelley Blue Book. W takim przypadku możesz najpierw wykupić samochód od firmy leasingowej, płacąc jej wartość rezydualną, a następnie sprzedać go prywatnemu nabywcy lub dealerowi, który zapłaci Ci wyższą kwotę. W ten sposób kończysz z samochodem, a przy okazji osiągasz pewien zysk.

Niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić, złotą zasadą dotyczącą zwrotu samochodu w leasingu jest przeczytanie i ponowne przeczytanie umowy leasingowej, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz wszystkie jej postanowienia. Im więcej wiesz o podpisanej umowie leasingowej, tym lepiej będziesz przygotowany do zwrotu samochodu, gdy nadejdzie odpowiedni moment.