Mycie auta – jak wyczyścić trudno dostępne zakamarki karoserii?

Udostępnij

Prawidłowe mycie samochodu będzie miało wpływ nie tylko na estetykę, ale także na trwałość lakieru. Jak więc powinno się wykonywać mycie auta? Czysty samochód jest jak schludne czyste ubranie, będzie świadczyć o właścicielu samochodu. Mycie auta wydaje się proste, ale w praktyce nie jest to takie proste i równe sobie. Inny efekt będzie po myciu automatycznym i ręcznym. Najlepiej auto myć ręcznie, wtedy efekt będzie najlepszy.

Jak rozpocząć mycie?

Na sam początek będzie trzeba namoczyć te elementy, które są szczególnie zabrudzone. Powinno się to zrobić myjką ciśnieniową z odległości minimum 20 cm. Pierwsze płukanie będzie zmywać luźne cząstki i namoczy te najbardziej przylegające. Myjka pozwoli usunąć piasek i błoto. Dzięki pianie aktywnej wstępnie usunięty będzie brud ze wszystkich elementów samochodu.

Dobra chemia to podstawa

Dobra chemia to takie środki, które gwarantują skuteczne czyszczenie auta, ale jednocześnie nie powodują uszkodzeń na lakierze na takich elementach jak uszczelki, elementy plastikowe znaczki. Na rynku jest wiele dobrych preparatów. Zawsze najlepsze będą te o neutralnym pH na poziomie 7. Można mieć w składzie szamponu wosk, ale są także te bez wosku dla osób, które same chcą nałożyć osobno wosk.

Kompleksowe mycie auta

Czym najlepiej myć karoserię?

Do dokładnego mycia użyć można gąbki albo rękawicy z mikrofibrą. Profesjonaliści mają co do tego różne zdanie. Zarówno gąbka jak i rękawica zmywa brud, ale musimy pamiętać o odpowiedniej strukturze. Dobra gąbka będzie miała niewielkie oczka, rękawica zaś gwarantuje dotarcie do wszystkich zakamarków.

Szczotka – czy można używać do mycia karoserii?

Większość szczotek nie nadaje się do mycia samochodu ponieważ są za twarde. Na rynku motoryzacyjnym pojawiają się specjalne szczotki z poliestrowym włosem osadzonym na długiej rękojeści. Dzięki nim można umyć choćby dach.

Felgi

Tak samo wygląda kwestia mycia felg szczególnie aluminiowych, do których trzeba mieć nieagresywny preparat do lakieru w sprayu. Łatwo będzie go aplikować nawet w najmniejszych szczelinach i będzie on skutecznie rozpuszczał brud. Jednocześnie doprowadzi do uszkodzenia felgi.